Sól biała czy różowa? Jaką wybrać?

Sól biała czy rózowa? Jaką wybrać?

 

 

Sól jest jednym z najstarszych symboli polskiego powitania, wytrwałości, miłości i błogosławieństwa. To właśnie chlebem i solą witani są nowożeńcy w domu weselnym.
Sól jest w każdej kuchni i na każdym stole. Nadaje smaku każdej potrawie. Od setek już lat znane są zdrowotne właściwości soli.

W ostatnich latach bardzo modnym stało się stosowanie w kuchni soli różowej. Stało się to za sprawą mody na sól himalajską. Czym zatem jest sól himalajska? Jest to sól kamienna wydobywana w pakistańskich kopalniach soli.

Czy mamy w Polsce substytut soli himalajskiej? Oczywiście, że tak. Kopalnia Soli „KŁODAWA” S.A. jako jedyna kopalnia na Starym Kontynencie posiada złoża soli różowej.

Sól kłodawska cieszy się znacznie większymi walorami zdrowotnymi niż inne rodzaje soli. Swoją wartość zawdzięcza warunkom w jakich powstawała oraz sposobowi jej wydobycia. Wydobywana jest ze złóż kłodawskiej soli kamiennej w kopalni głębinowej z poziomów 600-800 metrów pod powierzchnią ziemi. Wydobycie jej odbywa się tradycyjną metodą górniczą. To kłodawski górnik jako pierwszy ma z nią kontakt po setkach milionów lat zalegania we wnętrzu ziemi. Dzięki takiej metodzie wydobycia zachowuje ona w pełni swoje naturalne walory.

Czym zatem różni się kłodawska sól kamienna różowa od białej? Dokonaliśmy badań porównawczych w kilku zewnętrznych laboratoriach. Średnie składy tych soli możecie sprawdzić tutaj: https://sol-klodawa.com.pl/certyfikaty/

 

Jak sami zauważyliście składy chemiczne tych soli są porównywalne. Sól różowa w porównaniu do soli białej zawiera nieco mniej sodu i chloru, natomiast więcej żelaza.

Czy te różnice są znaczące? Z punktu widzenia żywienia nie są to znaczące różnice.

Czy zatem sól różowa jest lepsza od soli białej?
naszym zdaniem nie. Niemniej jednak sól różowa świetnie prezentuje się w kuchni używana w młynku do soli.

Wiele osób dzień rozpoczyna od szklanki wody … z solą. Do wody dodaje kilka ziarenek soli różowej gruboziarnistej. My również podpisujemy się pod tym.

 

Sól kamienną biała i różową, drobno i gruboziarnistą, jodowaną i niejodowaną kupicie w firmowym sklepie internetowym kłodawskiej kopalni.

https://sklep.sol-klodawa.com.pl/

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in