Historia Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. sięga lat 30-tych XX wieku kiedy to w rejonie Kłodawy prowadzone były badania w poszukiwaniu złóż ropy naftowej. Właściwie to nawet okresu cechsztyńskiego 9200-250 mln lat wstecz kiedy to następował proces odparowania mórz i oceanów. Wtedy właśnie tworzyły się kłodawskie struktury solne.
W 1949 roku podjęto decyzję o budowie w Kłodawie kopalni soli a w 1956 roku wydobyto pierwsze tony soli.
https://sol-klodawa.com.pl/historia/
Oficjalne udostępnienie do zwiedzania turystom wyrobisk podziemnych opalni Soli „KŁODAWA” S.A. nastąpiło w 2004 roku. Wtedy to 600 metrów pod ziemią w Kłodawskiej Podziemnej Trasie Turystycznej odbyło się wydarzenie wyjątkowe. Odbył się „koncert na najniższym poziomie”. Muzycy Filharmonii Kaliskiej zagrali 4 Pory Roku Antonio Vivaldiego. Fakt ten został odnotowany w księdze Rekordów Guinessa.
Więcej o Kłodawskiej Podziemnej Trasie Turystycznej dowiecie się tutaj:
https://sol-klodawa.com.pl/podziemna-trasa-turystyczna/
Wiele lat uznawano, że jest to najgłębiej położona, udostępniona turystom, podziemna trasa turystyczna, na świecie. Teraz już wiadomo, że w ukraińskim Krzywym Rogu turyści zjeżdżają prawie 1500 metrów pod ziemię w kopalni rud żelaza. Nie zmienia to jednak fakt, że kłodawska trasa podziemna jest najniżej położoną atrakcją turystyczną w Polsce.
Kilka liczb związanych z trasą turystyczną oraz samą kopalnią:
– trasa 600 metrów pod ziemią
– czas zwiedzania około 2,5 godz.
– prędkość zjazdu górniczą szolą 6 m/2
– łączna długość wyrobisk górniczych (korytarzy i komór) to prawie 400 km. Zbliżoną długość łącznie mają wszystkie linie metra nowojorskiego
– orientacyjna łączna wielkość podziemnych pustek poeksploatacyjnych w kopalni to około 18-20 mln m3
– ilość soli wydobyta w kłodawskiej kopalni od początku istnienia to około 40 mln ton
Zapraszamy do zwiedzania. Bilety można nabyć tutaj: https://sol-klodawa.com.pl/bilety-zwiedzanie/