Sól kłodawska – jej zastosowanie

Sól kłodawska i jej zastosowanie

Z uwagi na fakt iż tekst ten powstaje zimą zaczniemy od zimowego zastosowania kłodawskiej kamiennej soli.

Złoże kłodawskiej soli kamiennej pochodzi o okresu cechsztyńskiego. Powstawało ono jakieś 200-250 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów. Warto nadmienić, że w okresie tym wody morskie były znacznie czystsze niż dziś. Nie zawierały one zanieczyszczeń współczesnej cywilizacji takich jak substancje ropopochodne czy też mikroplastiki. Złoża soli kłodawskich można nazwać w pewnym sensie złożami soli morskiej. W sumie sól ta pochodzi z wód morskich. Wiele milionów lat sól ta zalegała głęboko pod powierzchnią ziemi. Wskutek ruchów mas tektonicznych struktury soli uległy wypiętrzeniu w kierunku powierzchni ziemi. Tym sposobem powstał potężny słup soli zalegający już od około 300-400 metrów pod powierzchnią ziemi.
Kopalnia Soli „KŁODAWA” S.A. została umiejscowiona praktycznie nad czubkiem tego słupa.

Badania geologiczne w rejonie Kłodawy prowadzone były jeszcze przed II Wojną Światową natomiast budowę kopalni rozpoczęto na początku lat 50-tych XX wieku.

Pierwsze tony soli wydobyto w roku 1956. Od tego czasu do dziś kopalnia wydobyła około 40 milionów ton tego surowca.


Jak wspomniano na początku tego tekstu kłodawska sól kamienna świetnie sprawdza się w zimowym utrzymaniu dróg. Jest środkiem do rozpuszczania śniegu i lodu. Dodatkowym walorem tej soli, jako soli drogowej, jest fakt iż nie jest ona czystym chlorkiem sodu a zawiera ona szereg części nierozpuszczalnych.  Sól rozpuszcza śnieg i lód, natomiast części nierozpuszczalne dodatkowo uszorstniają nawierzchnię. Dzięki temu możemy bezpiecznie jeździć po drogach w okresie zimowym.

Innym zastosowaniem soli kłodawskiej jest przemysł chemiczny. Wykorzystywana ona jest w procesie elektrolizy, w ciepłownictwie czy też podczas wyprawiania skór. Jest wiele sposobów przemysłowego zastosowania soli.

Sól kamienna znajduje zastosowanie w rolnictwie. Dawniej wykorzystywano ją przy przechowywaniu siana. Aby suche siano nie ulegało samozapłonowi przesypywano je solą. Sól ma właściwości higroskopijne czyli ściąga wodę z powietrza.
Aktualnie sól kłodawska kamienna jest jednym ze składników wykorzystywanych przy produkcji pasz dla zwierząt. Kopalnia na bazie soli produkuje szereg lizawek solnych solnych dla zwierząt. Lizawki oprócz sodu i chloru uzupełniają organizmom zwierzęcym inne pierwiastki. Zarówno te zawarte w soli jak i te dodane w postaci premiksów paszowych.  Naturalne bryły solne, tzw. kruchy solne, wykorzystują leśnicy w żywieniu zwierząt dziko żyjących.

Kłodawska kopalnia to dwa odmienne złoża soli (sól kamienna biała i sól kłodawska różowa) oraz złoże soli magnezowo-potasowej.

Wykorzystując złoże soli magnezowo-potasowej produkowana jest w kłodawskiej kopalni „królowa kłodawskich soli” sól magnezowo-potasowa do kąpieli.

https://sklep.sol-klodawa.com.pl/produkt/sol-klodawska-kapielowa-magnezowo-potasowa/

Z soli kamiennej produkowana jest seria soli kąpielowych marki „Sól kłodawska”.

https://sol-klodawa.com.pl/sol-kapielowa/

Sól w kłodawskiej kopalni wydobywana jest także w postaci brył solnych – kruchów solnych. Wykorzystując je kopalnia produkuje lampy solne z kloszem solnym  z bryły soli białej lub różowej oraz świeczniki solne. Produkty te można spotkać w mieszkaniach, restauracjach, biurach ….

Światło lampy czy świecznika solnego daje ciepłe światło i tworzy  niepowtarzalny klimat. Ma działanie uspokajające.

https://sol-klodawa.com.pl/produkty-dla-domu/

Ostatnią, a w zasadzie chyba najważniejszą, grupą produktów z kłodawskiej soli jest linia produktów spożywczych. Jest ona o tyle istotna, że sól kamienną spożywczą można nazwać nazdrowszą z soli. Oprócz czystego NaCl zawiera ona szereg naturalnych makro i mikroelementów nazwanych przez prof. Juliana Aleksandrowicza „pierwiastkami życia” lub biopierwiastkami. W tej grupie produktów znaleźć można sól jodowaną i niejodowaną, grubo i drobnoziarnistą, białą i rózową, w opakowaniach od 025kg do 3kg.

https://sol-klodawa.com.pl/sol-spozywcza/

 

SÓL Z KŁODAWY DO KAŻDEJ POTRAWY

 

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in