Sól kamienna a zdrowie

Sól Kłodawska, kamienna –  jej wpływ na zdrowie i urodę

W mediach często słyszymy lub czytamy, że sól szkodzi zdrowiu i sprzyja rozwojowi chorób serca, że sól to „biała śmierć”.
Czy to oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z soli? Czy nie wystarczy tylko jej ograniczenie albo jej zmiana na inną? Na półkach sklepowych możemy spotkać wiele rodzajów soli: warzoną, kamienną czy też morską. Każda z nich może być jodowana. Spotkamy również sól drobno lub gruboziarnistą. Niektóre z nich wykazują właściwości korzystne dla naszego zdrowia..

Czym jest sól kamienna

Sól kamienna (halityt) to skała zbudowana z halitu (materiał, który niemal w całości składa się z chlorku sodu) oraz innych minerałów.

Naturalna, nieprzetworzona bryła soli kamiennej (kruch solny) zawiera w swoim składzie przede wszystkim chlor i sód. Oprócz tego także śladowe ilości innych pierwiastków: magnezu, potasu, manganu, selenu …. i wiele innych naturalnych makro i mikroelementów zwanych „biopierwiastkami”. Ze względu na sposób  jej wydobywania (tradycyjna metoda górnicza) jest ona nieskażona współczesną cywilizacją. W zależności od złoża, sól kamienna może być całkowicie biała, biało-szara a także łososiowo-różowa. W niektórych miejscach pokładach lub wysadach solnych można trafić na sól o zabarwieniu nawet niebieskim czy też nawet zielonym.

Sól kamienna jest obecnie tak powszechna, że stosuje się ją niemal w każdej dziedzinie życia, nie tylko w kuchni.

Jako sól spożywcza (kuchenna) służy ona polepszaniu smaku naszych potraw. Dodaje się ją niemal do wszystkiego. Do zup, do zapraw mięsnych, do sałatek i surówek … a także na kanapkę.

W zależności od jej rodzaju i grubości, można wykorzystywać ją także do przetworów domowych (ogórki kiszone, kapusta kiszona). Sól kuchenna jest najpopularniejszą formą soli spożywczej.

Jedną z odmian soli kamiennej jest tzw. sól różowa. W przypadku soli kłodawskiej posiada ona w swoim naturalnym składzie podwyższoną zawartość żelaza w stosunku do soli kłodawskiej białej

Choć sól kamienna i zwykła sól spożywcza to teoretycznie może być to samo, ich właściwości zdrowotne znacznie się od siebie różnią. Sól spożywcza (kuchenna – zazwyczaj sól warzona) nazywana jest często białą śmiercią. Dzieje się tak dlatego, że jest ona oczyszczona i mocno przetworzona. Z tego powodu jest niemal pozbawiona pozostałych pierwiastków, składa się wyłącznie z sodu i chloru oraz chemicznego antyzbrylacza. Faktycznie w takiej wersji jest więc niekoniecznie zdrowa.

Jednak na półkach znajdziemy wiele odmian soli, które nie tylko nie zwiększają ryzyka zachorowania na choroby serca, takie jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał czy też udar mózgu, ale także chronią organizm przed innymi schorzeniami. Dostarczają one organizmowi człowieka wielu cennych minerałów. Z tego względu należy wybierać jak najmniej przetworzone produkty.

Wybierając sól kłodawską, naturalną, kamienną dostarczymy swojemu organizmowi także wiele biopierwiastków czyli „pierwiastków życia”.

Oczywiście należy zachować zdrowy umiar i nie solić nadmiernie potraw a przede wszystkim ograniczyć spożywanie potraw gotowych i wysokoprzetworzonych, które zwierają w sobie duże ilości soli (niekoniecznie kamiennej). W takim wypadku zachowamy pełnię zdrowia na długi czas.

W przypadku soli, nie można przesadzać też w drugą stronę. Nie można z niej całkowicie rezygnować. W skrajnych wypadkach niedobór soli w diecie może skutkować śmiercią. O to jednak trzeba się naprawdę bardzo postarać.

Kłodawska sól kamienna znajduje zastosowanie również w kosmetyce. W ten sposób pomaga zachować piękny wygląd na długie lata. Sól gruboziarnistą wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia peelingów, drobniejszą do produkcji soli kąpielowych.
Wystarczy szklankę soli rozpuścić w ciepłej wodzie i położyć się w niej na około 20 minut.
Efekt gwarantowany. Dobrze, jeśli do takiej kąpieli wybierzemy „królową kłodawskich soli „ – sól magnezowo-potasową do kąpieli.

W ramach marki „Sól Kłodawska” kupicie nie tylko sole spożywcze czy kąpielowe. Poszerzeniem tej marki jest linia produktów kosmetycznych.

 

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym

https://sklep.sol-klodawa.com.pl/

 

 

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in