Ile soli ?

Ile soli ?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa że bezpieczny poziom spożycia soli wynosi maksymalnie 5 gram dziennie (5 gram to tyle co jedna płaska łyżeczka od herbaty).
5 gram soli kuchennej zawiera około 2000 mg sodu. Jest to dzienna zalecana dawka tego pierwiastka dla dorosłego zdrowego człowieka. Zdaniem badaczy z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) dieta przeciętnego Polaka zawiera dziennie nawet 2-3 razy więcej sodu.

 

Sód odgrywa szczególną rolę w organizmie ludzkim. Jego niedobór z pewnością szybko i niekorzystnie odbije się na naszym zdrowiu natomiast nadmiar może poważnie nam zaszkodzić.

Jaka jest rola sodu dla człowieka?

– reguluje gospodarkę wodną organizmu ludzkiego a także poziom nawpdnienia poszczególnych tkanek i komórek

-sód uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych do mięśni

– chroni organizm przed nadmierną utratą wody

– w połączeniu z potasem sód utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi

Zatem solić czy nie solić? A jeśli solić to czym?

Pamiętajmy, że sugerowana przez WHO maksymalna dobowa ilość soli to nie tylko sól spożywana bezpośrednio np. do kanapki czy w sałatce, to sól zawarta w chlebie, wędlinach i szeregu innych produktów które spożywamy. Sól jest składnikiem znaczącej większości gotowych potraw (produktów przetworzonych).

Czy da się nie solić? Pewnie tak. Ale jaki smak miałyby nasze potrawy bez soli? Zatem solić ale z umiarem i odpowiednim rodzajem soli.
Takim który ma mniej „soli w soli” za to ma szereg innych biopierwiastków. Taka właśnie jest kamienna sól kłodawska. Zawiera ona min 97% czystego NaCl (czyli soli). Oprócz tego w składzie soli kłodawskiej znajdziemy szereg biopierwiastków. Naturalnych makro i mikroelementów które wytrąciły się w procesie odparowania mórz i oceanów wiele milionów lat temu.

Sól kłodawska jest produktem naturalnym – powstała z odparowania mórz i oceanów 200-250 mln lat temu, zawiera naturalne makro i mikroelementy, nie zawiera dodatków chemicznych w postaci antyzbrylaczy (jak np. sól warzona).

Sól kłodawską kupicie tutaj:

https://sklep.sol-klodawa.com.pl/product-category/do-kuchni/

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in